HDP''ye Serhat halkından yoğun ilgi

  • 13:44 13 Haziran 2018
  • Güncel

 

HABER MERKEZİ - HDP'li adaylar, Varto ve Tatvan'a bağlı köylerde halk ziyaretlerine bugünde devam etti. Kars ve Ardahan'da ise milletvekili adayları ilçe ve köylerde halkın sorunlarını dinledi. Van, Ağrı ve Hakkari 'de de adaylar, esnaf ve çat kapı ziyarelerinde halkın yoğun ilgisiyle karşılandı. 
 
24 Haziran seçimlerine 11 gün kalırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili adayları, Van, Ağrı, Hakkari, Muş, Bitlis, Kars ve Ardahan'da seçim çalışmalarına esnaf ve çat kapı ziyaretlerinde bulunurken, esnaf ziyaretlerini de sürdürüyor. 
 
Muş
 
Muş'un Varto ilçesine bağlı Taşçı (Tacî), Leylek ve Karkarut köylerinde HDP Muş milletvekili adayı Gülistan Kılıç Koçyiğit'in katılımıyla seçim çalışması yürütüldü. Gülistan ve beraberindeki partililer, her gittikleri köyde kadınlar tarafından sıcak karşılandı. Halk ile birlikte saatlerce halay çeken HDP'liler, "Bir oy HDP`ye bir oy Demirtaş'a" dedi.  
 
Seçim çalışması kadınların halay ve zılgıtlarıyla sürdürüldü. 
 
Bitlis
 
Bitlis'in Tatvan ilçesinde de seçim çalışmalarını sürdüren HDP Bitlis Milletvekili adaylarının katılımı ile Balekan, Hent, Nêle, Zinêr, Danís ve Orsak köylerinde halk ziyaret edildi. HDP`lileri büyük bir coşkuyla karşılayan kadınlar, seçimlerde oylarını kendi iradelerine vereceklerini belirtti. Çalışmalar ev ev gezilerek devam etti. 
 
Kars
 
HDP, Kars'ın köy ve mahallelerinde seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Kars'ın köy ve mahallelerini gezen HDP Kars milletvekili adayları Arzu Moco, Ayhan Bilgen ve Bişar Abdi Alınak, farklı ilçelerde halk ile bir araya geldi. 
 
Kars'ın Çimento köyünde ise halk ile bir araya gelen Arzu, burada kadınların coşkusuyla karşılandı. HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın olduğu fotoğrafları dağıtan Arzu ve beraberindekiler, HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli'nin bayram mesajı içeren kartlarını da dağıttı. 
 
Öte yandan mahallelerde çat kapı çalışması yürüten HDP'li kadınlar, Selahattin Demirtaş'ın olduğu fotoğrafları ve el bildirileri dağıttı.  
 
Ardahan
 
Ardahan'da ise HDP milletvekili adayları Taşkın Aktaş, Yaşar Kaya ve beraberindekiler kent merkezine bağlı Meşedibi ( marafgo), Hanak ve İncedere köylerinde halk ile bir araya geldi.   İncedere köyünde halkın sıkıntılarını dinleyen adaylar, bu sıkıntıların ancak HDP ile çözüm bulacağını söyledi. HDP'nin baraj altında kalması durumunda insanların karanlığa gömüleceğini söyleyen Taşkın, 24 Haziran günü Türkiye halklarına güneşin yeniden doğacağını kaydetti.
 
Van
 
Van'da HDP milletvekili adayı Murat Sarısaç, HDP il Eşbaşkanı Yadişan Karabulak, HDP İpekyolu ilçe Eşbaşkanı Edibe Babur ile birlikte İpekyolu'na bağlı Hayvan Pazarı ve Sebze Hali'ni ziyaret etti. İlk olarak Hayvan Pazarı'nı ziyaret eden HDP'liler burada halkın yoğun ilgisiyle karşılandı. Özellikle tarım ve hayvancılığın bitme noktasına gelmesi, mazot, yem ve saman fiyatlarında yaşanan artış ile yayla yasakları gibi şikayetlerde bulunan esnaflar, HDP'lilere, 24 Haziran seçimlerinde AKP'nin gideceği mesajını verdi. Yurttaşlardan biri HDP'li vekillere, "Rahat uyuyun o gidecek" diye hitap etti. 
 
Ardından HDP'li heyet, Van Sebze ve Meyve Hali esnafını ziyaret etti. 100 esnafın tamamını ziyaret eden heyete esnafların yoğun ilgisi dikkat çekti. Hal esnafının neredeyse tamamı HDP'lilere,  "Bize bir şey anlatmanıza ve söylemenize gerek yok. Biz zaten 24 Haziran'da gereğini yapacağız" demesi dikkat çekerken, bir esnaf ise, "AKP'yi tarihin çöplüğüne göndereceğiz" demesi alkış aldı. 
 
Kadınlar Edremit'te esnaflarla buluştu
 
Edremit'te ise HDP Van Kadın Seçim Komisyonu ve Özgür Kadın Hareketi ( TJA) öncülüğünde ilçeye bağlı Aşağı Pertek Mahallesi'nde  seçim çalışmaları kapsamında çat kapı çalışması yürütüldü. Kadınlar, kapıda, yolda sokak gördükleri herkese bildiri dağıttı. Seçim çalışmasına yerine kayyım atanan Edremit Belediye Eşbaşkanı Sevil Rojbin Çetin ile TJA aktivistleri katıldı. Komisyon üyeleri, kadın ve çocukların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Kapı çalışması ardından ilçeye bağlı Cevdet Paşa Mahallesi'ne gelen kadınlar, Semt Pazarını ziyaret etti. 
 
Semt pazarını ziyaret HDP Van Milletvekili adayı Muazzez Orhan ve beraberindeki kadınlar pazara gelenlere hem bayram kartı hem de broşür dağıttı. Bayram yoğunluğundan dolayı alışverişe gelenlerle sohbet eden Muazzez'e, kadınların ikinci bayramı 24 Haziran'da yaşayacaklarını söylemesi dikkat çekti. 
 
Ağrı
 
HDP Ağrı milletvekili adayları Dilan Dirayet Taşdemir, Abdullah Koç, Berdan Öztürk ve Kezban Ögel Dumlu, seçim çalışmaları kapsamında Ağrı'nın Tutak ilçesinde halk buluşması gerçekleştirdi. Tutak, ilçe binasında önünde gerçekleşen halk buluşmasında HDP heyetini yurttaşlar,  ellerinde HDP bayrakları ve halaylar eşliğinde karşıladı. Onlarca kişinin coşkuyla karşıladığı halk buluşması sonrası, milletvekili adayları ilçede çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.
 
Hakkari
 
Hakkari'de ise HDP adayları, seçim çalışmaları kapsamında Çukurca'ya bağlı Güzeldere (Minyaniş) Ormanlı (Zawîte),  Çığlı (Aşût), Gündeş (Mêrgan) köylerine giderek halkla buluştu. HDP heyetinde; DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir, HDP Disiplin Kurulu Başkanı Hamit Geylani ve HDP milletvekili adayı Özgür Zeydanoğlu yer aldı. 
 
'Hiçbir güç Kürt halkını yıldıramaz'
 
Köylerde büyük bir coşku ile karşılanan heyet adına Hacer, Çığlı (Aşût) köyünde bir konuşma yaptı. AKP'nin bölgede savaş stratejisi yürüttüğünü söyleyen Hacer,  "AKP Kürdistan'ın dört parçasında savaş stratejisi izliyor. Ama aynı zamanda tüm Kürdistan'da ciddi bir mücadele sürmektedir. Onların hiçbir politikası Kürtleri karşı karşıya getiremedi. Kobanê'den bugüne, büyük bir mücadele yürüten Kürt halkı, birlikteliğini korudu ve mücadelesini yükseltti. Kerkük'ten Efrîn'e, yapılan bütün saldırıların temel amacı Kürt halkına yöneliktir. Bu süreçten sonra hiçbir güç, Kürt halkını yıldırmaz. 24 Haziran'da da bunu göstereceğiz" dedi.