‘İsteseydim öldürürdüm’ diyen sanığa en alt sınırdan ceza!

  • 16:12 12 Temmuz 2018
  • Hukuk

 

İSTANBUL - Azize Yaman’ı yaralayan Reşat Yaman isimli erkeğe en alt sınırdan 2 yıl 9 ay hapis cezası verildi. İstanbul Kadın Meclisleri, kararı kabul etmediklerini belirterek, sanığın daha önce “İsteseydim öldürürdüm” açıklamasını hatırlattı. 
 
İstanbul’da Azize Yaman’ı yaralayan Reşat Yaman isimli erkeğin yargılandığı davanın karar duruşması Beylikdüzü 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, tutuksuz sanık Reşat ve davacı Azize katılmazken, her iki tarafın avukatları hazır bulundu. Duruşmayı, İstanbul Kadın Meclisleri de takip etti Duruşmada ilk olarak konuşan Azize’nin avukatı, sanığın “öldürmeye teşebbüs” suçundan ceza almasını ve hiçbir indirim uygulanmamasını talep etti. Avukat, sanığın daha önce “İsteseydim öldürürdüm” ifadesini de hatırlattı. 
 
Karar bir üst mahkemeye taşınacak
 
Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığa en alt sınırdan ceza vererek, 2 yıl 9 ay ceza almasına karar verdi. Süre göz önünde bulundurulduğunda sanık cezaevine girmeyecek. Heyet aynı zamanda sanığa 5 yıl süre ile denetimli serbestlik uygulaması yapılmasına da karar verdi. Azize’nin avukatı kararı bir üst mahkemeye taşıyacağını açıkladı. 
 
İstanbul Kadın Meclisleri: Kararı kabul etmiyoruz 
 
Duruşma sonrasında adliye önünde basına açıklama yapan İstanbul Kadın Meclisleri’nden Dilave Gevrek, “Boşanma aşamasındaydı. Sanık oğlunu da bıçaklamıştı. Sanık en alt sınırdan ceza aldı. Biz bu karara itiraz ediyoruz. Kadınların illa öldürülmesi mi gerekiyor? Sanık gerekli cezayı alsın ki bir daha kadını tehdit etmesin. Bu sanık daha önceki beyanında ‘İsteseydim öldürürdüm’ demişti. En azından bu itirafı dikkate alınabilirdi. Sanıkların hak ettiği cezayı alması için adliyelerde olmaya devam edeceğiz” dedi.