Pervin Buldan: HDP Türkiye toplumu için bir umuttur

  • 21:26 14 Haziran 2018
  • Siyaset

 

İSTANBUL - İstanbul'un birçok semtinde seçim çalışmaları kapsamında halkla bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "HDP bu anlamda Türkiye toplumu için bir umuttur. Hep birlikte bu umuda sarılalım, güç verelim" dedi. 
 
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve HDP 1.bölge milletvekili adayları 24 Haziran seçim çalışmaları kapsamında Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe ve Ümraniye'de halkla bir araya geldi. İlk olarak Pendik Kavakpınar Mahallesi'nde halk buluşmasına katılan Pervin yurttaşlarla beraber halay çekti. Ardından kısa bir konuşma yapan Pervin, yurttaşların sıcağa rağmen alanı terk etmediğini ve bunun Pendik'in kararını verdiği anlamına geldiğini söyledi. 24 Haziran'ın kader tarihi olduğunu kaydeden Pervin, "24 Haziran'a giderken her yerde büyük bir coşku ve moral var. Herkes kararını vermiş. Serhat'tan, Botan'a, Amed'ten, Ege'ye herkes kararını vermiş. Bugün görüyoruz ki Marmara da kararını vermiş. Gittiğim her yer, herkes Recep Bey'in gidişinden yana. Bu yüzden iktidardakilerde bir korku var" şeklinde konuştu.
 
'Halklar sandıkları koruyacak' 
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın HDP ile ilgili sosyal medyaya düşen görüntülerini hatırlatan Pervin şöyle devam etti: "Recep Bey sandıklardan nasıl oy çalınacağının talimatını veriyor. Bilmiyor ki halkımız sandıkların önünde kendisini siper edecek. Onlar oy çalarak kazanmanın yollarını arıyorlar. Bu aslında suçtur, YSK'yı göreve çağırıyoruz. Yürekli savcı ve hakimleri göreve davet ediyoruz. AB'yi AGİT'i göreve davet ediyoruz. 24 Haziran tarihinde AKP HDP'yi baraj altında bırakmanın çabası içerisinde. Biliyorlar ki kaybediyorlar, gidiciler. YSK'ya çağrımızdır, sandıkları korumak sizin sorumluluğunuzdadır. Siz bunu yapmak zorundasınız. Bunu yapsanız da yapmasınız da Türkiye halkları kararını verdi, HDP'yi sahiplenecek ve sandıkları koruyacak."
 
Sandıkları korumanın sadece HDP'nin görevi olmadığını dile getiren Pervin, "Diğer siyasi partilerin, seçime giden bütün partilerin sorumluluğundadır. Herkes AKP'ye karşı sandıkları korumalıdır. Çünkü Recep Bey YSK'ya talimat vermiştir" ifadelerini kullandı. 
 
'YSK talimat alamaz'
 
 Tayyip Erdoğan'ın yargıya talimat verdiğine işaret eden Pervin, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Selahattin Demirtaş ile ilgili yargıya bir kez daha talimat verdiğini itiraf etmiştir. YSK bağımsız bir kurumdur hiç kimsenin talimatını alamaz. Bugün Anayasa Mahkemesi Selahattin Demirtaş ile ilgili kararını vermemiş. Acaba neyi bekliyor, 24 Haziran'ın sonuçlarını mı bekliyor. Recep Bey, Selahattin Bey'i diline dolamış. Adaylar için şartlar uygun değil diyor. İkisi arasında dağlar kadar fark var. Selahattin Demirtaş'ın senden fazlası var, eksiği yok. En azından yanında tapu gibi diploması var. Sende o da yok." 
 
'Kürtler cevabını verecek'
 
"AKP'nin bu ülkeyi nasıl yönettiğini herkes biliyor" diyen Pervin konuşmasında, "16 yıldır bu ülkeye açlığı ve sefaleti getirdi. OHAL'le ülkeyi yönettiniz. Bunlar sizin yanınıza kar mı kalacak sanıyorsunuz. Bunların hesabını 24 Haziran tarihinde İstanbul halkı verecektir. Büyük değişim ve dönüşü İstanbul'da gerçekleşecek. Bu yüzden en fazla hırsızlığı, hukuksuzluğu İstanbul'da yapıyorlar. İstanbul onların güvendiği dağlara karları yağdıracak ve onlara büyük bir ders verecek. Tayyip Erdoğan'ın gitme zamanı gelmiştir. Tüm halklar kesimler 24 Haziran'da bu değişim ve dönüşümü İstanbul'dan gerçekleştirecek. Bu hava, su, toprak rüzgar bizden yana. 16 yıllık AKP'nin iktidarlık döneminde zulmü, zoru, adaletsizliği hukuksuzluğu anlatmaya gerek yok. Kürtlere, Alevilere, kadınlara nasıl yaklaştığını biliyoruz. Kürtler buna öyle bir cevap verecektir ki bir daha 'bu ülkede Kürt sorunu yoktur' diyemeyecektir" sözlerine yer verdi. 
 
''Türkiye halkları HDP'ye sahip çıkacaktır'
 
Kürt sorunun büyük bir sorun olduğunun altını çizen Pervin konuşması şu şekilde sürdürdü: "Sen Kürtleri her gün inkar ederken Kürtler sana sorunu hatırlatır. Kürtlere yaşatılanların hepsinin hesabı sorulacak. Bu ülkenin sorunu Kürt ekonomi toplumsal, siyasi sorunların devasa sorunlar olduğunu bilmeden konuşuyorlar. Her şeyi inkar ederek konuşuyorlar. Ama bilsinler ki, bu ülkede bu sorunlar yaşandığı sürece ülkede huzur olmaz. Sizin yönettiğiniz bir ülkede ne huzur kaldı, ne de güven. Kimse size güvenmiyor. Çünkü yaptıklarını yapacaklarını teminatıdır. 24 Haziran'da artık ömürleri bitecek, ülkeyi HDP yönetecektir. HDP bu ülkenin umududur, vicdanıdır, güvencesidir. HDP'nin olmadığı bir parlamento nefessiz, demokrasi ayağı eksik bir parlamento olacaktır. Onlar HDP'yi baraj altında bıraksalar da Türkiye halkları HDP'ye sahip çıkacaktır." 
 
'Bu ülke AKP'ye mahkum değil' 
 
Seçmene 24 Haziran'ın önemini vurgulayan Pervin, "Öyle bir ülke olsun ki, insanlar arasında ayrım yapmayan kutuplaştırmayan faşizmi yükseltmeyen, herkesin barış içerisinde bir arada yaşadığı bir ülke özlemi düşünün. Bu rüya değil. Ama 24 Haziran tarihinde bu rüyalarımızın gerçekleşeceğine hep birlikte inanalım ve kazanalım. Biz bu ülkeyi tek adama mahkum etmeyeceğiz. Biz çoğulculukta, demokraside ısrar edeceğiz. Bizim anlayışımız ile onların anlayışı arasındaki fark bu kadar açık. Bu ülke AKP'ye mahkum bir ülke değil, bunun için 24 Haziran'da sandık başına giderken herkes elini vicdanına koysun. Eliniz vicdanınızdayken, Demirtaş'ı, cezaevlerindeki arkadaşlarımızı, Taybet Ana'yı, cenazelerimizin panzerler arkasında sürüklenmesini unutmayınız. Bu bir vicdan, ahlak meselesidir. Bu meseleyi iyi düşünelim ve kararımızı bu şekilde verelim" dedi. 
 
'Heveslerini kursaklarında bırakacağız'
 
Pervin beraberindekiler Pendik'teki buluşmanın ardından Sultanbeyli'ye geçti. Pervin ve beraberindekiler Sultanbeyli halkı tarafından sloganlar, alkış ve ıslıklarla karşılandı. Kent Meydanı'nda bir araya gelen binlerce kişiye seslenen Pervin, "Sandıklara sahip çıkacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Onların heveslerini kursaklarında bırakacağız. Onların hırsızlıkları, hukuksuzlukları meşhurdur. İstanbullular, Türkiye halkları iyi bilir. Türkiye hiçbir zaman savaştan, ölümlerden yana olmadı. Bizler barış dedikçe onlar savaşı ortaya çıkardılar. Savaşın bu ülkeye kazandıracağı bir şey yok. Savaş kan, gözyaşı, anaların ağlaması, gencecik evlatlarımızın toprağa girmesi demektir. Bu ülkeye barışı, demokrasiyi adaleti, HDP 24 Haziran'dan sonra getirecektir. Size bunun sözünü veriyoruz. Çünkü huzur olmayan bir ülkede adaletten, barıştan bahsedilmez. HDP bu anlamda Türkiye toplumu için bir umuttur. Hep birlikte bu umuda sarılalım, güç verelim" ifadelerini kullandı. 
 
'Herkes tercihlere saygı duymalıdır'
 
Pervin ve beraberindekiler daha sonra da Sultanbeyli ve Ümraniye'de halkla buluştu. Burada da kısa bir konuşma yapan Pervin şöyle konuştu: "Suruç'ta yapılanları lanetliyoruz. Biz HDP olarak asla ve asla hiçbir provokasyona zemin vermeden, parti anlayışıyla seçimlerin son gününe kadar hiç bir oyuna gelmeden dönemi sakinlikle, disiplin içerisinde atlatacağız. Bu seçim bir savaş seçimi değildir. İnsanların birbirini öldürecek düzeyine gelecek kadar bir seçim değildir. Elbette ki insanlar seçimlerde kendi kaderlerini belirleyecekler. Ama herkes tercihlere saygı duymalıdır. Biz halkımızın tercihine saygı duyacağız." 
 
Etkinlik alkışlarla son buldu.