DBP sonuç bildirgesi: Kazanan kadınlar olmuştur

  • 11:48 11 Temmuz 2018
  • Siyaset

 

DİYARBAKIR - 24 Haziran seçimleri toplantısı sonuç bildirgesini açıklayan DBP PM, “HDP kadınların ve halkların, farklılıkların temsiliyeti açısından tek adam rejiminin önündeki en önemli cephedir. Bu yüzden HDP ile kazanan kadınlar ve halklar olmuştur” denildi.
 
Eş Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir başkanlığında 7-8 Temmuz tarihlerinde Diyarbakır İl Örgütü Konferans Salonu’nda yapılan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi (PM) toplantısı sonuç bildirgesi açıklandı. Sonuç bildirgesinde, seçimlerde her türlü şiddet, baskı ve hileye rağmen halkların büyük ittifakının kazandığı vurgusu yapıldı.  
 
AKP- MHP ittifakının seçim kararı almasının nedenlerinin yer aldığı sonuç bildirgesinde, 24 Haziran seçimlerini normal şartlarda kazanamayacaklarının farkında olan Tayyip Erdoğan ve ekibinin, OHAL kanunlarıyla Kürtler başta olmak üzere tüm sol, sosyalist ve demokratik kesimleri tutukladığına dikkat çekildi. Sonuç bildirgesinde özellikle Efrîn ve Minbiç gibi Kürt şehirlerini bombalayarak, işgal ederek milliyetçi kesimin desteğini almayı hedeflendiği hatırlatıldı. 
 
DBP’li belediyelere atanan kayyımların iktidara çalıştığına vurgu yapılan sonuç bildirgesinde, eşit şartlar içermeyen, muhalefetin susturulduğu, medyanın nerdeyse tamamının iktidarın borazanlığını yaptığı, aksi şekilde sosyal medya üzerinden yapılan eleştirilerin yargı eli ile engellendiği, özellikle Kürdistan’da sıkıyönetim uygulamaları altında meşru görülemeyecek bir seçim olduğu vurgusu yapıldı.
 
'Kazanan halklar ve kadınlardır'
 
AKP tarafından insanlık dışı bir katliamın Suruç’ta gerçekleştirildiği, halklara ve demokratik kesimlere katliam üzerinden faşizmin mesajı verildiği belirtilen sonuç bildirgesinde, şöyle denildi: “AKP MHP ittifakının meclis çoğunluğunu elde etmesi için devletin tüm imkanları seferber edilmiştir. Halkımızın sandık başına gitmemesi için özellikle Kürdistan illerinde çok yönlü politikalar geliştirilmiştir. Ancak tüm zor, baskı ve tehditlere rağmen halkımız sandıklara ulaşmak ve oy kullanmak için yoğun emek ve irade göstermiştir. Tüm bu inkar ve düşmanlığa karşı halklar HDP’nin yanında olduğunu göstermiş, çalınan ve engellenen oylara rağmen HDP 11.70 oy oranıyla 67 vekille meclise girmiştir. Meşru olmayan şartlarda, milliyetçiliğin, mezhepçiliğin, cinsiyetçiliğin her yönüyle meydanlara egemen olduğu, halkların, inançların, gençlerin, kadınların yok sayıldığı bu baskın seçimin meşru olmadığını belirtmek gerekir. Ancak mecliste HDP’nin olması başta kadınların ve halkların, farklılıkların temsiliyeti açısından tek adam rejiminin önündeki en önemli cephedir. Bu yüzden HDP ile kazanan kadınlar ve halklar olmuştur.”
 
'Demokratik mücadelemizi büyüteceğiz'
 
“Türkiye ve Kürdistan halkları ile birlikte kurduğumuz bu ittifakı önümüzdeki süreçte daha da büyütmenin çabası ve mücadelesi içinde olmamız gerekmektedir” denilen sonuç bildirgesinde, “Demokratik ulus, Türkiye’nin içine düştüğü toplumsal, siyasal ve ekonomik krizlerin en önemli çözümüdür. Türkiye halklarının faşizme karşı mücadelesi, çok kültürlü, çok kimlikli, kadın özgürlükçü ve ekolojik bir mücadeledir. Tek adam rejimini ilan eden AKP ve Erdoğan’a karşı sistem karşıtı demokratik mücadeleler, meşru olmayan bir seçimin sonucu pasifize olacak değildir. Mücadeleyi yükseltmek ve alanlarda bunun örgütlenmesi geliştirmek, toplumsal eğitimlerin her kesime ulaşmasını sağlamak temel görevimiz olacaktır” ifadeleri kullanıldı.
 
Kürt ulusal birliği vurgusu 
 
Kürt ulusal birliğinin aciliyeti ve önemine de vurgu yapılan bildirgede, “Demokratik, özgürlük ve eşitlik mücadelemizde her türlü baskı ve şiddete karşı, yalnızca iradesini göstermekle kalmayıp inançlı ve kararlı duruşuyla 24 Haziran seçimlerine cevap olan halkımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” diye belirtildi.