92'den özyönetime bir kadın bir hikâye: Vesile

  • 09:06 29 Haziran 2018
  • Yaşam

 

MARDİN - Yaşına ve hastalıklarına rağmen gizli tanık ifadesiyle 7 ay tutuklu kalan 62 yaşındaki Vesile Ay, 90'lardan bu yana Kürdistan'da yaşananların bir özeti adeta. 
 
Son iki yılda sokağa çıkma yasaklarıyla başlayan abluka ve yıkıma rağmen toprağını terk etmeyen Nusaybin halkı, yine adını direnişle duyurdu. 92 Newrozu'ndan bu yana mücadelesini soluksuz sürdüren ilçenin, her kapısında ise bir hikâye var. Her iki döneme de tanıklık eden Vesile Kaya (62), 7 ay sonra tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edildi. Şeker hastalığı bulunan Vesile, çatışma sürecinde iki gizli tanığın hakkında ifade vermesinden dolayı 2017 yılının Kasım ayında tutuklandı. 7 ay cezaevinde tutulan Vesile'nin hikâyesi ise, ne çatışmalı süreçte ne de tutuklanması ile başlıyor.
 
Panzerin altında kalmamak için suya atladı
 
90'lı yıllarda köylerinin yakılması ardından Nusaybin'e gelen, burada 92 Newrozu'na birebir tanıklık eden ve 90'lardaki gözaltı işkencelerine maruz kalan Vesile, hikâyesini ise şöyle anlattı: "92'de Şehitler Köprüsü'nde bulunuyordum. Orada insanları panzerlerle eziyorlardı. Ben de panzerin altında kalmamak için suya atladım. Suya atladığım gibi aşağıya doğru gittim. Oradan bir adam beni tutup sudan çekti. Sudan çıktıktan sonra sokak aralarına gittik. Kendimizi böyle kurtardık. O günden sonra bir gece evimize baskın yapıldı. O zamanlar daha gençtim. Baskında beni gözaltına aldılar. 16 gün boyunca karakolda görmediğim işkence kalmadı. Her türlü işkenceden geçtim. Neden yaptıklarını da bilmiyordum. 16 gün boyunca neler yaşadığımı bir ben bir de Allah bilir. En son serbest bırakıldığımda direkt hastaneye götürüldüm. Halen de neden işkence gördüğümü bilmiyorum. 92'den sonra eşim Tarsus'ta cezaevindeyken onu ziyarete gitmiştik. Nusaybin'den çıkmış oraya çalışmaya da gidiyorduk. Orada da bir defa gözaltına alındım ve bırakıldım."
 
‘Beni evde bulamayınca çocuklarımı dövmüşler’
 
Daha sonra yine Nusaybin'e döndüklerini söyleyen Vesile, yıllardır hep aynı zulme karşı direndiklerini vurguladı. Sokağa çıkma yasakları nedeniyle evini terk etmek zorunda kalan Vesile, "Evim yıkıldı, başka bir yere taşındık ama Nusaybin'de kalmaya devam ettim. Başka bir yer inşa ettik kendimize. Yasaklardan sonra geçtiğimiz yılın sonunda Kasım ayında buradaki evime baskın yapıldı. Evde olmadığım için çocuklarım ve yakınlarımın hepsini dövmüşlerdi. Kapıyı kırıp içeri girdiklerinde beni bulamayınca gidene kadar onları dövmüşler" diye konuştu.  
 
Bir günde dört kez hastaneye kaldırıldı
 
Birkaç gün sonra ise gözaltına alındığını belirten Vesile, "Nusaybin Emniyeti’nde bir gece iki gün kaldım. Şeker hastasıyım bir gün içinde gözaltında 4 defa hastaneye gidip geldim. İlaçlarımı alamadığım için sürekli fenalaşıyordum. İki günün sonunda mahkemeye çıkarıldığımda ise hakkımda iki tane gizli tanık ifadesi vardı. Sokağa çıkma yasağında evden çıkmış olmama rağmen oradaymışım gibi ifade vermişler hakkımda. Bunu söylememe rağmen tutuklandım" diye anlattı. 
 
'Hasta tutsaklar serbest bırakılsın'
 
Tutuklanarak Merdin E Tipi Cezaevi'ne gönderilen Vesile, 7 ayın sonunda 'denetimli serbestlik' koşuluyla serbest bırakıldı. Cezaevinde sürekli fenalaştığını, kendisi gibi yaşı ilerlemiş çok sayıda kadın olduğunu ifade eden Vesile, "İçeride olan 70-80 yaşında insanlar var. Hasta tutsakların ve onların serbest bırakılması gerek" dedi.