Sur’un tarihi sokakları çöplere teslim edildi: Neyin bedelini ödetiyorlar?

  • 09:09 1 Temmuz 2018
  • Yaşam

 

DİYARBAKIR - Kayyım atanan Sur Belediyesi,ilçenin tarihi sokaklarını iki ayı aşkın süredir temizlemeyerek çöplere teslim etmiş durumda. Surlular, “Bize neyin bedelini ödetmeye çalışıyorlar?” diye sordu.
 
Olağanüstü Hal (OHAL) ilanının ardından Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) bağlı belediyelere kayyım atanarak yetkiler ellerinden alındı. Kayyım atanan belediyelerden biri olan Diyarbakır’ın Sur İlçe Belediyesi’nde diğer belediyelerde olduğu gibi ilk icraat kadın kurumlarını kapatmak oldu. Halkı özellikle kadınları mağdur etmek isteyen belediye şimdide Sur’un binlerce yıllık tarihi sokaklarını çöpe teslim etmiş vaziyette. Girilen tüm sokaklarda çöpler uçuşurken, halk bu durumdan şikâyetçi.
 
‘Neyin bedelini ödetmeye çalışıyorlar’
 
Sur’un neredeyse tüm sokakları çöplük haline dönerken yurttaşlar, “’Temizlik imandandır’ deniliyor, devlet imandan bahsediyor ama durum ortada. Belediyeye el konulduğundan beri doğru dürüst temizlik yapılmıyor. İki aydan fazla bu sokaklar pislik içerisinde, pislikten dolayı sokaktan geçmeye korkuyoruz. Kendi dükkânlarımızın önünü temizliyoruz ama oda işe yaramıyor. Sadece görüntü kirliliği değil aynı zamanda bu çöpler ileride hastalıklara da neden olabilecek. Sokaklar neden temizlenmiyor? Bize neyin bedelini ödetmeye çalışıyorlar?” diye sordu.